Yusuf Metin İnce
Yusuf Metin İnce

I was born in 1989 in Avanos district of Nevşehir. I spent half of my childhood on the streets, and the other half with things like paper, pencil, paint. This being the case, it was no surprise that I was entitled to study at the Anatolian Fine Arts High School Painting Department.

After successfully completing high school, I successfully completed the Education Program of Niğde University Faculty of Education and then the Master's program in Akdeniz University Fine Arts Institute Art and Design Department and ended my education life.

During my education, I worked with many institutions, organizations and people freelance and full time. As a professional for more than 10 years, I have been providing services such as creative directing, art direction, illustration and design support to many different sectors at home and abroad. At the same time, I continue to carry out my personal art projects.


1989 yılında Nevşehir'in Avanos ilçesinde dünyaya geldim. Çocukluğumun yarısını sokaklarda, diğer yarısını ise kağıt, kalem, boya vb. şeylerle haşır neşir olarak geçirdim. Hal böyle olunca, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nde eğitim görmeye hak kazanmam kimse için sürpriz olmadı.

Liseyi başarıyla bitirdikten sonra, önce Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü'nü, ardından da Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım Bölümü'ndeki Yüksek Lisans programını başarıyla tamamlayarak, öğrenim hayatımı noktaladım.

Eğitim gördüğüm süre boyunca bir çok kurum, kuruluş ve kişilerle freelance ve tam zamanlı olarak çalıştım 10 yılı aşkın süredir profesyonel olarak, yurt içi ve yurt dışındaki bir çok farklı sektöre yaratıcı yönetmenlik, sanat yönetmenliği, illüstrasyon ve tasarım desteği gibi hizmetler verdim ve halen vermekteyim. Aynı zamanda kişisel sanat projelerimi yürütmeye devam etmekteyim.